Floating Action Button dzięki Android Design Support Library

Będzie dzisiaj o wyglądzie aplikacji na Android, a konkretnie bibliotece:
Android Design Support Library
Chciało by się powiedzieć: wreszcie. Google chciało promować Material Design, a na urządzeniach starszych niż Lollipop nie dało się go tak łatwo zaimplementować. Z sytuacją walczyli niezależni developerzy, tworząc biblioteki pozwalające na prostszą implementację niektórych elementów, ale co biblioteka od Google, to jednak od Google. Dzisiaj właśnie korzystałem z niej pierwszy raz do utworzenia czegoś, na co w skrócie mówi się FAB, czyli Floating Action Button. Chodzi konkretnie o ten button:

Mała przydatna rzecz, najczęściej po prawej stronie na dole. Rzuca ładny cień, jak widać. Animuje się zapełniając, nazywa się to ripple effect. Ale do kodu, aby zacząć korzystać z biblioteki musimy dodać ją do pliku build.gradle
compile 'com.android.support:design:22.2.0′

Mamy pierwszą niezaprzeczalną zaletę, nie wszystkie niezależne biblioteki dały się dodać do projektu w ten sposób, czasem trzeba było się nakombinować…..
Pokazuję teraz w jaki sposób utworzyć ten przycisk:

<android.support.design.widget.FloatingActionButton
        android:id=”@+id/fab”
        android:layout_width=”56dp”
        android:layout_height=”56dp”
        android:layout_gravity=”bottom|end”
        android:layout_margin=”32dp”
        android:src=”@drawable/ic_add”
        android:onClick=”plusClick”
        app:elevation=”10dp”
        app:borderWidth=”0dp” />

A do nagłówka z plikiem zawierającym wygląd naszego ekranu, który zawiera nasz przycisk, dodajemy:

xmlns:app=”http://schemas.android.com/apk/res-auto”

I już, gotowe, nasz przycisk wygląda jak by pięknie unosił się nad powierzchnią. Prawda, że proste i przyjemne? Myślę, że elementy w designie opisują same siebie swoimi nazwami, jeśli coś jest nie jasne, to zachęcam do zabawy, czyli zmieniania wartości i patrzenia na wyniki, chyba w ten sposób tworzy się najdoskonalszy design. A kto nie lubi, zapraszam do zapoznania się z dokumentacją. Mogę jeszcze pokazać dwa ciekawe parametry:

app:fabSize=”normal”
app:rippleColor=””

FabSize może przyjąć jeszcze parametr mini, z kolei rippleColor to kolor efektu zapełniania przycisku. Aby najlepiej go dojrzeć można przytrzymać placem przycisk, wtedy ten powoli się zapełni. Jeśli skopiowaliście kod, zaczniecie się zastanawiać skąd wziąć ten parametr src, czyli element znajdujący się w środku (na rysunku jest to gwiazdka), najczęściej jednak potrzebujemy +. Już podaję link:
Znajdujemy tam to co nam aktualnie potrzebne i pobieramy. Teraz mamy już wszystko, aby tworzyć zgodne z wytycznymi Google przyciski typu fab w naszej aplikacji.
Pozdrawiam!