Kurs programowania android, czyli jak wzorowo się podłożyłem ;)

W swoim poprzednim poście informowałem o kursie programowania na platformę Android, który zrobiłem, dzisiaj niestety muszę napisać, że znajdował się w nim spory błąd. Wykorzystajmy to jednak, aby nauczyć się czegoś nowego 😉 Przejdę od razu do rozwiązania, w metodzie która ustawiała kolor paska na dole użyłem metody getColor() co było błędem. Metoda ta została zaimplementowana dopiero w Androidzie 6.0, z kolei do góry znajdował się warunek, jeśli wersja systemu jest większa niż 5.0. W związku z tym wszystkie lizaki miały problem z uruchomieniem aplikacji. Pierwszym rozwiązaniem o którym pomyślałem było zwiększenie warunku, jeśli wersja systemu M lub wyżej, to ustawiaj kolor paska. Ale było to jednak bez sensu, ponieważ kolor paska możemy ustawiać już w 5.0, w związku z skorzystałem z wycofanej metody: (this.getResources().getColor(R.color.colorPrimaryDark) która działa na wszystkich wersjach systemu 😉 Korzystając z okazji, że i tak dłubię w kodzie dodałem jeszcze adnotację: @TargetApi(23) metodom które podświetlały się na czerwono. One i tak były wywoływane tylko w sytuacji kiedy korzystaliśmy z Androida Marshmallow, ale w ten sposób IDE nie informuje nas, że może wystąpić w tamtym miejscu błąd.
A teraz pokażę jak doszedłem do rozwiązania tego problemu. W tym miejscu wypada podziękować użytkownikowi: „Jem ciastka”, który napisał taką opinię:

Swoją drogą, całkiem sporo możemy się dowiedzieć o użytkownikach, którzy pobrali naszą aplikację. Na początku nie bardzo uwierzyłem w to co się stało, dopóki nie zajrzałem do sekcji błędów…
Prawda, że przyjemna sekcja? 😉 Wydedukowałem o co chodzi, poprawiłem, przetestowałem na emulatorze i opublikowałem poprawkę. Cóż, popełniłem głupi błąd, za który wypada mi przeprosić. Dobrze, że instalacji jest póki co mało, dzięki temu mało osób ucierpiało. Wrzuciłem zmianę na githuba i aktualizuję aplikację w sklepie Play.
Na koniec wypada mi jeszcze napisać, cóż, błędy się zdarzają 😉 Nie warto się z tego powodu załamywać, trzeba jednak starać się za każdym razem jak najlepiej je poprawić. Nie mniej, mam nadzieję, że to jedyna poważna wtopa w tym kursie 😉
Pozdrawiam!