Publikacja biblioteki cz. 2 – DSP#21

W poprzedniej części tego wpisu wykonaliśmy sporo operacji w bibliotece, żeby umożliwić jej publikację, konfiguracyjne niemalże wszystko co było wymagane. Na ten moment zostało więc nam przygotowanie reszty, kliknięcie magicznego publikuj, oraz podzielenie się ze światem tym co udało mi się przez te kilka tygodni napisać. Zatem do dzieła!

Finalna konfiguracja

Finalnej konfiguracji niestety nie pokażę 🙂 Chodzi o to, że brakującymi elementami są hasła, użytkownicy, etc, czyli:

  • NEXUS_USERNAME , NEXUS_PASSWORD
  • signing.keyId, signing.password
  • signing.secretKeyRingFile
  • org.gradle.daemon=true

Dopisujemy te parametry w tym pliku. Po dopisaniu (i jeśli zadanie na na jirze zostało oznaczone jako rozwiązane, to istotne) wreszcie można kliknąć wyślij aplikację na serwer. Ale gdzie to kliknąć? Otóż jest to zadanie dla systemu Gradle.

Chodzi oczywiście o zadanie upload archives. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to znajdziemy naszą bibliotekę w tzw „stagingRepos”. Prawdopodobnie na samym dole.

Trzeba tam kliknąć przycisk „close”, poczekać trochę na wykonanie wszystkich operacji. A następnie, finalnie, przycisk „release”. Tutaj znajduje się kompletna dokumentacja do tych operacji. Po kliknięciu release należy poczekać kilka minut i jeśli wszystko przebiegło poprawnie, znajdziemy naszą bibliotekę np w serwisie gradle, please.

To oznacza, że udało mi się spełnić główne założenie konkursu, czyli opublikować bibliotekę. Wymagań względem siebie miałem o wiele więcej, ale i tak uważam to za spory sukces. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas (w następnym, ostatnim wpisie). Ostatnim punktem związanym z publikacjami jest aktualizacja statusu zgłoszenia i oznaczenie go, że biblioteka została już udostępniona w ramach maven central.

Publikacje

Do opublikowania zostało nam kilka rzeczy, między innymi aplikacja demo w klepie Play, aplikacja demo w repozytorium, a także wieńcząca projekt finalna publikacja linku do repozytorium w readme. Do tego oczywiście zgłoszenie biblioteki na stronie android-arsenal. Generujemy więc podpisaną aplikację, wrzucamy są do sklepu w kategorii: „Biblioteki oraz wersje demo”. Swoją drogą sklep Play przeszedł ostatnio mały redesign, doszło sporo nowych funkcji, wszystko jest zdecydowanie ładniejsze oraz bardziej przejrzyste.

No i stało, aplikacja została opublikowana w sklepie Play pod tym adresem, do tego można sobie pobrać to demko bezpośrednio z repo, a także oczywiście zapraszam wszystkich do używania biblioteki:

compile 'com.github.migellal:dayview:0.0.1′

Została również zgłoszona do android-arsenal i aktualnie oczekuje na akceptację.

Update:

Została opublikowana w Android-Arsenal, można ją podejrzeć tutaj.

To tyle, jeśli chodzi o bibliotekę, naprawdę jestem szczęśliwy, że finalnie udało mi się domknąć ten projekt 🙂 Przejście przez wszystkie procedury było złożone i czasem czasochłonne, ale fajnie, że już jest i każdy może z niej skorzystać. Pozostało nam jeszcze małe podsumowanie udziału w konkursie, na które zapraszam już w najbliższy czwartek od 8:00.