Udemy – podsumowanie drugiej połowy 2018 roku

Jak zapowiadałem w podsumowaniu roku, napiszę nieco więcej o Udemy w osobnym wpisie. Konkretnie, w tym wpisie 🙂 Tak więc nie przedłużam i zapraszam do lektury.

Dla tych którzy szukają tl;dr ta grafika i akapit powinny wystarczyć.

Wykres dochodów z Udemy za drugie półrocze 2018

Po zsumowaniu łącznie w okresie czerwiec-grudzień 2018 udało mi się zarobić 2911,08$ czyli licząc po obecnym kursie złotówki (3,76) 10 945,66 PLN. Wcale niezła sumka.

Czerwiec i lipiec

Po maju, który jest świetnym okresem sprzedażowym na Udemy (są 4 takie okresy: listopad (black friday), styczeń (new year resolutions), wrzesień (back to school)) nastał najgorszy miesiąc w omawianym półroczu – czyli czerwiec. Widać, że zaczyna się okres wakacyjnego rozprężenia i sprzedaż drastycznie spada, zwłaszcza w branży edukacyjnej. Dlaczego więc taki skok w lipcu? Ano spowodowane jest to pojawieniem się kolejnego kursu (Spring Boot) oraz tym, że zorganizowałem z tego tytułu małą akcją marketingową (część osób z moich list mailingowych, oraz obecnych kursantów otrzymała dodatkowe zniżki na maila). Jak widać poniżej, przełożyło się to na dodatkowe 112$ przychodu.

Szczegółowy raport przychodów – lipiec 2018

Sierpień, wrzesień, październik

W tych miesiącach zarobiłem odpowiednio:

  • 324,32 USD
  • 291,92 USD
  • 308,07 USD

Mówiąc wprost w tych miesiącach nic z kursami się nie działo. Byłem na wakacjach, miałem inne projekty i żadnych aktualizacji nie było, stąd cała sprzedaż wynikała z wcześniej prowadzonych działań, oraz pracy którą wykonuje swoją marką marketplace Udemy.

Listopad – czarny piątek

Bez wątpienia – najlepszy okres sprzedażowy na Udemy. Ale też bardzo pracowity, wklejałem już w poprzednim poście, ale wkleję i tutaj tablice na których miałem spisane co chcę zrobić zanim się zacznie.

Lista zadań do zrealizowania przed czarnym piątkiem.

Wiem, że te tablice mogą być czytelne tylko dla mnie, dlatego trochę rozjaśnijmy, literki:

  • n – nagrane
  • z – zmontowane
  • w – wrzucone
  • o – opublikowane

Na pierwszej tablicy widać poszczególne odcinki do kursów: Springa (pojawiło się 16 nowych odcinków), Android podstawy (1 odcinek), Android zaawansowany (1 odcinek). W tle (druga tablica) są jeszcze wypisane nowe odcinki do kursu Javy (7 odcinków). Do tego dało się trochę zoptymalizować landing pages, oraz nieco komunikację. Generalnie, po za nowymi reklamami udało mi się zrobić wszystko co planowałem. I było warto, bo był to mój najlepszy miesiąc na Udemy kiedykolwiek.

Szczegółowy raport przychodów – listopad 2018

Grudzień – devAdventCalendar

Ostatnim miesiącem który chciałem zanalizować jest grudzień. Biorę go osobno na tapet, ponieważ w tym miesiącu trwał programistyczny kalendarz adwentowy http://devadventcalendar.pl/ który pomagałem organizować. W ramach tego wydarzenia umieściłem w okienkach również swoje zniżki, co przełożyło się na dodatkowe 87,65 USD (nie liczę tutaj zniżki kursy-android, ponieważ ona jest ciągle dostępna na stronie kursyandroid.pl) przychodu z działań promocyjnych. Pokazuję to w ramach zachęty, że warto się promować w ramach kolejnych edycji kalendarza.

Szczegółowy raport przychodów – grudzień 2018

Co dalej?

Po pierwsze, w styczniu muszę dograć dodatkowe materiały do zaawansowanego Androida. Pewnie już bym to zrobił, ale mam ostatnio trochę problemów ze zdrowiem. A następnie, cóż #kurskotlin. Ale gdzie, co i jak, to najlepiej sprawdzać zapisując się na kurskotlin.pl.