Udemy – podsumowanie finansowo-marketingowe grudnia

Zgodnie z obietnicą przedstawiam jak szła sprzedaż mojego kursu na Udemy w grudniu. Pomimo tego co słyszałem, że wtedy jest największy obrót, u mnie było wręcz odwrotnie. Po szczegóły zapraszam do wpisu.

Marketing

Z racji tego że grudzień i święta to nie prowadziłem marketingu zbyt intensywnie. Najwięcej działo się w pierwszej połowie grudnia kiedy to (za sprawą Udemy) pojawiłem się na Spider’s Web, oraz można było znaleźć zniżkę na kurs w jednym z okienek w wydarzeniu dev-advent-calendar. Statystyki z obydwóch źródeł znajdują się poniżej.

Jak widać z SW, które wygenerowało sprzedaż 25 sztuk kursu udało mi się uzyskać 52.01$. Z kolei kalendarz przyniósł zysk na poziomie 31.16$. Pojawiłem się w okienku 6 grudnia, jednakże kod który tam się znajdował był ograniczony czasowo do 10 grudnia. Ostatniego dnia przypomniałem o tym że że promocja dzisiaj się kończy i chyba faktycznie tego typu ograniczone czasowo oferty, pomimo małej grupy testowej, bardzo dobrze wpływają na sprzedaż. W międzyczasie w moich social media przewijały się też informacje o wydarzeniu #devrekolekcje w którym brałem udział oraz o wydarzeniu DevPanel. Następnie pojawiła się informacja o podsumowaniu listopadowym oraz o tym że trafiłem na stronę zawodprogamista.pl/kursy. 20 grudnia poinformowałem o możliwość kupienia kursu na prezent z kolei, na koniec roku pokazałem statystyki Udemy za 2017 i to by było tyle z działań marketingowych na tamten rok.

Święta wyraźnie odbiły się na sprzedaży, w pierwszej połowie miesiąca sprzedały się 42 kursy, natomiast w drugiej tylko 8 sztuk. Dochód za cały miesiąc grudzień wyniósł 170,55$ czyli o 92,2$ mniej niż w poprzednim miesiącu.

Podatki

W temacie podatków bardzo pomógł mi Bartek Rycharski z grupy Kursy Online na facebooku, który sprzedaje swój kurs już od jakiegoś czasu. Przy okazji, jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak przygotowywać i przeprowadzać streamy i webinary, to tutaj znajduje się odpowiednia oferta ze zniżką: The Ultimate Guide to LIVE Streaming and Webinars. Pomimo tego, że nie jestem w stanie wyjaśnić jak to od strony podatkowej dokładnie działa (przychód z udzielonych licencji, czy coś), ja ze swojej strony wystawiam jedną fakturę dla Udemy USA. Ponadto po wykonaniu przez nich przelewów (przelewają na konto PayPal), pobieram rozliczenie oraz dowód wpływu na moje konto i przekazuje księgowej.

Podsumowanie

To by było na tyle, jeśli chodzi o grudzień. Szczerze mówiąc, słyszałem, że to podobno złoty okres dla sprzedawców, ja tego tak nie odczułem, nie wiem, być może kupno kursów na prezent nie jest aż tak popularne? W żadnym razie się tym nie przejmuję, ruszam dalej ze swoimi planami, w skład których wchodzi kolejny kurs już w tym miesiącu. No i już widzę, że będzie co analizować w lutym ponieważ w tym miesiącu według planu wkraczają reklamy AdWords, oraz Facebook. Także zapraszam do zapisania się na którąś z opcji subskrypcji po prawej i do przeczytania wkrótce!

Ps. Gdyby ktoś miał ochotę zdobyć wiedzę o tym jak piszę się aplikacje na platformę Android, to można śmiało klikać (link do kursu).