W jaki sposób NFC może zautomatyzować nasze życie – DSP#17

Lubimy automatyzację. Po co przeklikiwać się przez formatki, skoro coś może dziać się samo, prawda? Jedną z rzeczy które mogą zautomatyzować nasze życie są tagi NFC. To takie fajne hardwarowe guziczki, które mogą zrobić to co chcemy. Technologia ma już kilka lat, jest bardzo przydatna, ale jednak nie stała się bardzo popularna, stąd właśnie pomysł na post, który trochę ją przybliża. Ponieważ mało kto wie, ale jest również prosta w użyciu, oraz tania – telefon z Androidem posiadającym NFC oraz TAGi, których koszt to kilka złotych (a dostępne są nawet na popularnym profilu aukcyjnym) – to wszystko czego potrzeba (iOS posiada NFC, niestety można nim tylko płacić, nie da się obsługiwać tagów, info stąd).

Breloki NFC

Breloki NFC

Technologia

Tagi NFC wyewoluowały z kart RFID które można kojarzyć np. z otwierania drzwi do biura 🙂 Chodzi mi o te karty które dostaje każdy pracownik i dzięki którym przestarzałe klamki nie muszą już być używane i podobno wpływa to na bezpieczeństwo. Nie będę się tutaj skupiał na specyfikacji technicznej i historii, ponieważ informacje o tym można bez problemu znaleźć w sieci. Tylko kilka najistotniejszych informacji.

  1. NFC nie jest wstecznie kompatybilne, czyli urządzeniem odczytującym NFC nie odczytasz, nie nagrasz RFID.
  2. Tagi mogą być odblokowane do zapisu, bądź zablokowane. Telefonem z Androidem możemy odczytać, nagrać, a także zablokować tag, ale nie da rady go później odblokować.
  3. Urządzenia korzystające dzielimy na dwie podstawowe grupy, aktywne oraz pasywne. Różnica między nimi jest taka, że pasywne nie posiadają żadnego zasilania, dlatego nie możliwa jest komunikacja na linii pasywne – pasywne, wszystkie inne drogi są jak najbardziej otwarte.
  4. Karty płatnicze również korzystają z technologii NFC, tzn, że można je odczytać! Ale zanim założymy czapeczkę z folii aluminiowej (oczywiście na naszą kartę) warto zdawać sobie sprawę z tego, że takiej odczytanej karty nie da się potem użyć, ponieważ wewnątrz nich znajduje się jeszcze jeden układ scalony który jest odpytywany – zabezpieczenie hardwarowe. W związku z tym możliwy jest tylko atak zwany przedłużeniem terminala (szczegóły tutaj). Nie mniej, jeśli przyłożysz telefon do swojej karty płatniczej, a telefon ma włączone NFC usłyszysz charakterystyczny dźwięk podłączenia. I jeśli ktoś zaszył w swojej aplikacji tą bibliotekę to co nie co może się dowiedzieć.
Nieco inne breloki NFC

Nieco inne breloki NFC

Konfiguracja

Wystarczy tej teoretycznej wiedzy, przejdźmy do działań. Ja osobiście korzystam z aplikacji Trigger, do obsługi NFC, ale sklep Play pełen jest aplikacji tego typu. ja, jak wiadomo – programuję na Androida. I tam czasem potrzeba aby ekran był cały czas włączony (ponieważ jeśli debuguje się jakąś aplikację, to jeśli telefon przygasi ekran, to uruchomi metody systemowe związane z eventem i coś się psuje).  Można głaskać telefon co 30 sekund, można wejść w ustawienia -> ekran -> wygaszanie i wybrać opcję 30 minut. Ale można też skonfigurować taga, który ustawi nam odpowiednie opcje wygaszenia. Aby to zrobić uruchamiam aplikację Trigger (proponuję od razu uruchomić triala, wystarczy do skonfigurowania wielu rzeczy, a jeśli się spodoba, a nie zdążymy zrobić wszystkiego co chcieliśmy to koszt aplikacji – 15pln), uruchamiam opcję Create a task, jako trigger wybieram NFC. Następnie znajduje się ekran specyfikujący kiedy ma działać dana akcja, w tym przypadku to jest bez znaczenia. Klikamy done i na następnym ekranie wybieramy akcję.

nfc

Warto zauważyć, że znajduje się tam też opcja Tasker -> run Task. Tasker to narzędzie do automatyzacji totalnej jeśli chodzi o Androida, jeśli nie znane to bardzo polecam, oferuje ogrom możliwości. Mnie osobiście interesuje Display -> Timeout, a także Messages -> Show Toast. Więc zaznaczam i przechodzę dalej. Wyskakuje okienko konfiguracji, wybieram opcję nigdy nie wyłączaj ekranu, oraz wpisuję wiadomość w Toast. Nadaję nazwę taska, klikam opcję dalej i mogę dodać kolejne działanie, co w tym przypadku mi się przyda, bo chcę, aby po ponownym zeskanowaniu taga ekran wracał do prawidłowych ustawień. Więc tworzę taki setup. Wyskakuje okienko nagraj. Podsuwamy taga z tyłu telefonu, charakterystyczny dźwięk i… nagrane. To tyle, wszystko gotowe, działa, można pracować. W ustawieniach aplikacji można jeszcze wyłączyć powiadomienie na pasku. Warto też tutaj zauważyć, że nie jako rozszerzyliśmy możliwości swojego telefonu, ponieważ w ustawieniach nie było możliwości nie wyłączaj ekranu w ogóle.

nfc

Wykorzystanie

Dobrze wiedzieć, że utworzoną w ten sposób instrukcję da radę odczytać tylko telefon mający zainstalowaną aplikację Trigger. Innymi słowy, jeśli zmieniacie telefon, wystarczy ponowna instalacja aplikacji, aby wszystko śmigało, schematy w razie czego można odczytać z tagów i edytować. Jednak istnieją tagi które nie wymagają instalacji tej aplikacji. Mogą przechowywać np dane kontaktowe, albo adresy email. Mogą otwierać stronę www, otwierać tworzenie wiadomości email (dyrektywa mail:to). Mam takiego przypiętego do kluczy, zamiast dyktować adres swojej strony czasem zbliżam go do czyjegoś telefonu i strona się otwiera.

nfc

Instrukcja przedstawiona powyżej dotyczyła tylko przełączania się pomiędzy czasem podświetlenia ekranu, ale nie trudno wyobrazić sobie o wiele więcej scenariuszy:

  • Włączanie WIFI, włączanie bluetooth, wyłączanie dzwonków i wyświetlanie powiadomienia „Witaj w domu mistrzu” po odczytaniu tagu przy drzwiach wejściowych, odwrotne kombo przy drugim odczytaniu (podczas wychodzenia), miałem nawet kiedyś stworzony taki tag.
  • Przywieszony przy łóżku włączający budzik i tryb nocny (np minimalne podświetlenie ekranu).
  • Przy miejscu pracy który włącza firmową pocztę i firmowy zestaw aplikacji.
  • Który znajduje się przy kluczach i aktywujemy przed bieganiem i uruchamia nam aplikację muzyczną, endomondo i co tam jeszcze potrzeba

Tak naprawdę każdą powtarzalną czynność da się otagować, aby nie musieć się przez nią przeklikiwać, tylko móc użyć zewnętrznego, hardwarowego wywołania.

naklejki NFC

naklejki NFC

Konkurs

Mam nadzieję, że macie już mnóstwo pomysłów jak można by wykorzystać takie tagi. Dlatego proponuję konkurs, rozlosuję zestaw 5szt. (do wyboru naklejek, lub breloków) wśród osób, które udostępnią ten wpis, oraz polubią moją stronę. Konkurs trwa od daty publikacji wpisu do 8 maja do godziny 23:59. Potem mogę pomóc w konfiguracji pod dowolne zadania, umowa stoi? 😉

Podsumowanie

Jak widać NFC może nam bardzo pomóc każdego dnia. Technologia jest trochę zapomniana, tym większy efekt WOW, kiedy przyłożymy komuś brelok do telefonu i powiemy niczym hakerzy z „Mission Impossible”: „Mój telefon znajduje się już w Twoich kontaktach”. A to tylko jedna możliwość, bo tak naprawdę możemy z tego standardu wyciągnąć bardzo, bardzo dużo.