Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw – DSP#13

Nigdy nie byłem szczególnie uzdolniony plastycznie. Już od czasów podstawówki moje oceny z plastyki jakoś szczególnie nie imponowały. Nie to, że nie chciałem ślicznie rysować, po prostu nie potrafiłem. Przyzwyczaiłem się do tego, świat wokół mnie również się przyzwyczaił. Było nam z tym dobrze, ale oto ostatnio pojawiło się coś, co zupełnie łamie zasady. I podoba mi się!

Autodraw

Z racji tego, że rozmawiamy o rysowaniu, to ja może pokażę, jak narysować samochód w czterech krokach:

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw

Czyli rysujemy jedno koło, następnie drugie koło, karoserię i… wybieramy interesujący nas samochód. Kto narysował by właśnie w ten sposób? Jak widać, da się tutaj odnaleźć pewien schemat.. Narzędzie które tutaj opisuję nazywa się Autodraw i jest dostępne tutaj. Autodraw nie dlatego, że pozwala narysować tylko samochód, ale dlatego, że pozwala narysować bardzo dużo rzeczy w automatyczny sposób.

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw

Całość działa w ten sposób, że na podstawie tego jak użytkownicy rysują daną rzecz program dedukuje co użytkownik miał na myśli i podpowiada gotowe rozwiązanie. Ale skąd program wie, jak użytkownicy rysują np ciastko, sklep, czy fortepian?

Quick, draw!

Tutaj należy wspomnieć o drugim eksperymencie Google, który jest dostępny o wiele dłużej. Nazywa się Quick, draw, podziałać w nim można w tym miejscu. Działa w ten sposób:

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw

Dostajemy polecenie narysowania czegoś, a następnie sztuczna inteligencja musi rozpoznać co narysowaliśmy. Z racji tego, że projekt jest ogólnoświatowy powstaje tam sporo rysunków.

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw

Na podstawie których jest prowadzone wnioskowanie w jaki sposób ludzie rysują konkretne przedmioty. I to podejrzewam stąd pochodzą dane do programu Autodraw.

Więcej

Piszę o tym z kilku powodów, po pierwsze uważam narzędzie Autodraw za bardzo przydatne. To jest bardzo fajny pomysł, żeby mój bohomaz przekształcić w coś ładnie narysowanego. Po drugie, mamy tutaj bardzo ciekawe zastosowanie sztucznej inteligencji, która uczy się jak ludzie rysują i na tej podstawie podpowiada konkrety. Więcej przykładów zabaw z AI można znaleźć np na tej stronie.

Reasumując, mam nadzieję, że z aplikacji Autodraw zacznę korzystać regularnie. Rozwiązuje jeden z moich problemów, czyli całkowity brak umiejętności rysowania. Myślę, że Tobie również się przyda. Dzięki za uwagę!

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rysowania, autodraw